تبلیغات
طلوع دانشجو - 5 دلیل اسرائیل برای حمله نکردن به ایران
طلوع دانشجو
بزرگترین ...
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 خرداد 1389 توسط میلاد | نظرات ()
رخی از مقامات اسرائیلی معتقدند گزینه نظامی علیه ایران از دستور کار رهبران این رژیم خارج شده است.

به گزارش عصر ایران ، بخش زیادی از کارشناسان سیاسی و نظامی  اسرائیل به این نظر رسیده اند که گزینه نظامی علیه ایران حتی اگر این کشور به دانش ساخت بمب اتمی دست پیدا کند، از بین رفته است.

براساس نظر این کارشناسان، احتمال نابودی تاسیسات هسته ای ایران در حال حاضر نزدیک به صفر است .

روزنامه اسرائیلی هآارتص در این باره نوشت: دلایلی بسیار داخلی و خارجی، رهبران اسرائیلی را به این نتیجه گیری رسانده است.

این روزنامه مهمترین دلایل را که از طریق منابع شبه رسمی به دست آورده، این گونه می نویسد:

1- شرایطی که باعث شد تا نیروی هوایی اسرائیلی بتواند تاسیسات هسته ای عراق را 29 سال پیش و تاسیسات هسته ای سوریه در منطقه دیر الزور را دو سال پیش (سپتامبر 2009) نابود کند امروز فراهم نیست.
در سوریه و عراق ، تنها یک تاسیسات هسته ای و در یک مکان قرار داشت و هر دو با یک حمله هوایی نابود شدند اما تاسیسات هسته ای در خاک ایران متعدد و در طول و عرض این کشور مستقر هستند.
 
اگر تنها تاسیسات هسته ای عراق نیازمند 16 جنگنده (هشت جنگنده از نوع اف -16  حمله را انجام دادند و هشت جنگنده اف- 15  از آنها حمایت کردند) و در عملیات سوریه سه جنگنده اسرائیلی توانستند با موفقیت عملیات خود را انجام دهند و به سلامت به پایگاه های نظامی خود بازگردند اما نابودی تاسیسات هسته ای ایران نیازمند 120 جنگنده اسرائیلی است که هیچ ضمانتی برای بازگشت سالم آنها وجود ندارد.

2- مسیر اسرائیل تا ایران نیازمند عبور از چند کشور عربی عربستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس یا اردن و عراق یا سوریه و ترکیه است. پیش بینی می شود هیچ یک از این کشورها اجازه استفاده از فضای خود برای این عملیات را به اسرائیل ندهند به ویژه در شرایطی که روند صلح خاورمیانه با مشکل مواجه شده و از اینکه کابینه بنیامین نتیاهو نخست وزیر اسرائیل به دنبال صلح نیست اطمینان حاصل شده است.

3- رهبران وقت اسرائیل که درباره تاسیسات هسته ای عراق تصمیم گیری کردند نسبت به نخست وزیر فعلی اسرائیل جرائت بیشتر و قوی تر بودند. در آن زمان " بیگن" نخست وزیر وقت اسرائیل به همراه وزیران راستگرای کابینه و در راس آنها "اریل شارون" وزیر دفاع به طور یکجانبه درباره حمله به تاسیسات عراق تصمیم گرفتند ؛ این در حالی است که شیمون پرز رهبر مخالفان در اسرائیل با این مسئله مخالفت می کرد.
 
ولی رهبران کنونی اسرائیل بسیار پرتردید ظاهر شده اند به ویژه که ایهود باراک وزیر دفاع  و گابی اشکنازی رئیس ستاد مشترک با تردید و احتیاط بسیاری گام بر می دارند. حتی افیگدیور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل که به اظهارات جنگی و افراطی خود معروف است در موضوع هسته ای ایران با احتیاط برخورد بر می کند.

4- اسرائیل نمی تواند بدون کسب موافقت آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران حمله کند. آمریکا حتی در دوره بوش نیز اعلام کرد که گزینه نظامی را به کار نمی گیرد . دولت اوباما نیز در نیم  سال گذشته با فرستادن چهار مقام مسول سعی کرد تا این موضوع را به اسرائیل بفهماند.
 
این چهار مقام "جو بایدن" معاون رئیس جمهور، "مایک مولن" رئیس ستاد مشترک ارتش، "جان کری" رئیس کمیته خارجی سنا و "لیون بانیتا" رئیس سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا هستند.

همچنین بسیاری از کشورهای اروپایی موضع مشابهی آمریکا را به اسرائیل اعلام کردند.
 
این مخالفت با حمله نظامی اسرائیل به ایران به دلیل احتمال انتقام گیری ایران از نیروهای نظامی آمریکایی و غربی در عراق و افغانستان، فعال شدن گروهک های ترویستی مخفی و پنهان در کشورهای غربی، بستن تنگه هرمز در خلیج فارس ومنع انتقال نفت به غرب است.

5-  پاسخ ایران به حمله اسرائیل منجر به بحران نظامی بزرگ و کم نظیری در منطقه خواهد شد. پیش بینی می شود ایران در پاسخ به حمله اسرائیل، این رژیم را مورد هدف بمباران هوایی قرار دهد و در این روند ، سوریه، حماس و حزب الله را در کنار خود داشته باشد و وضعیت امنیتی منطقه به سمت جنگ فراگیرپیش برود.
 
همچنین تاسیسات هسته ای اسرائیل نیز مورد هدف قرار بگیرد. تاسیسات هسته ای اسرائیل با 45 سال سن جزو تاسیسات قدیمی به شمار می رود که در غرب نیز چنین تاسیساتی به دلیل نگرانی از نشت مواد رادیواکتیو، تعطیل شده اند.

"یوسی میلمان" تحلیلگر نظامی در روزنامه هاآرتص می نویسد: رهبران کنونی اسرائیل بیش از تردیدهای رهبران اسرائیل در جنگ های 62 سال گذشته، هم اکنون در باره حمله به تاسیسات هسته ای ایران تردید بسیاری دارند.
 
 آنها درک می کنند که تصمیم گیری درباره هدف قرار دادن تاسیسات هسته ای ایران بسیار سخت است لذا به سمت همزیستی با ایران هسته ای سوق پیدا می کنند به رغم اینکه چنین همزیستی در سایه ماجراجویی ایران خطراتی را برای اسرائیل به همراه دارد.

روزنامه واشنگتن پست نیز به نقل از "تساحی هنغبی" از اعضای حزب کادیما در پارلمان اسرائیل (کنیست) نیز می گوید: از این واقعیت که ایران فشارهای بین المللی را احساس نمی کند و خواسته های آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد را پاسخ نمی دهد احساس ناامیدی می کنیم . احساس می کنیم که زمان در حال از دست رفتن است.
این روزنامه در عین حال می نویسد: احتمال حمله نظامی به ایران به استناد اظهارات مقامات مسول اسرائیل افزایش می یابد چرا که آنها معتقدند که هر اقدامی در شورای امنیت برای تحریم ایران شامل تحریم بخش نفتی ایران نشود بی فایده است لذا نمی توان آن را تحریم های تاثیر گذاری دانست لذا گزینه نظامی همچنان باقی خواهد ماند.


>
درباره وبلاگ

سلام من.................. هستم
!
پست الکترونیک
تماس با مدیر
Google Pagerank mérés, keresooptimalizálás
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :